Társasházban lakni jelent némi kompromisszumot. Oda kell figyelni szomszédjainkra és joggal elvárhatjuk, hogy Ők is figyelembe vegyenek minket. Ebben nagy segítségünkre lehet egy jól megfogalmazott Házirend, mely a társasház Közgyűlése által kerül elfogadásra.
A Házirend rendszerint a Szervezeti és Működési Szabályzat részét képezi és a társasházakban mindenhol ki kellene függeszteni, ahol ilyen rendelkezésre áll.
A Házirend célja, hogy meghatározza az együttélés szabályait, mind a közös, mind a külön tulajdon használata során, mégpedig úgy, hogy a nyugodt lakhatás körülményei biztosítottak legyenek, valamint a közös tulajdon birtoklása, használata során érvényesüljön az egyes tulajdonostársakat, illetve a közösséget megillető birtokvédelem.
A házirend kiterjed minden ott tartózkodóra, – legyen az tulajdonos, bérlő vagy a nem lakás céljára szolgáló helyiségek használója -, minden személyre, aki az épületben állandó vagy ideiglenes jelleggel tartózkodik.
A tulajdonosok közötti legtöbb konfliktushelyzet az alábbiakból adódik:
- zajjal járó tevékenységek
- szemetelés/dohányzással kapcsolatos érdekellentétek
- tárolással kapcsolatos problémák
- állattartás
- parkolóhely, kert használata
A társasház rendjét, nyugalmát biztosítani kell épületen belül és kívül is. El kell kerülni az indokolatlan hangoskodást. A zajjal járó építési- szerelési munkák kizárólag a Házirend által engedélyezett intervallumban végezhetőek. Amennyiben nem így történik, a problémát haladéktalanul kell jelezni a közös képviselő felé. Ebben az esetben a közös képviselő haladéktalanul felszólítja a tulajdonost, hogy tartsa be a Házirend szabályait. Ennek elmulasztása esetére a közgyűlés akár pénzbüntetést is kiszabhat. Probléma lehet a hangos – főleg éjjeli – zenehallgatás, mely esetben a rendőrség kihívása javasolt, mivel a közös képviselőnek történő bejelentése másnap már túl sok eredménnyel nem járhat, maximum egy felszólító levelet küld majd a Házirend betartására.
Mindenki köteles vigyázni a társasház tisztaságára (lépcsőház, falak, üvegek stb.). A közös területeken szemetelni TILOS! A közös területeken a társasház lakóközössége megtilthatja a dohányzást, de egy lakó saját erkélyén, teraszán – bármennyire zavarja is a szomszédokat -, dohányozhat. Itt csak a kölcsönös jószándék, megbeszélés segíthet. A lakóknak kötelessége a maga által okozott szemetet, koszt összesöpörni, feltakarítani. A kukákban kizárólag háztartási hulladékot szabad elhelyezni. Egyéb hulladék (pl. akkumulátor, bútor, tatarozásból származó törmelék, nagyobb tárgyak stb.) elszállításáról a lakó (tulajdonos vagy bérlő) saját költségén köteles gondoskodni, ennek elmulasztása esetén a közös képviselő felszólítást követően intézkedhet az érintett lakó költségére.
A közös tulajdonú területeket, menekülési útvonalakat, lépcsőházat tűzrendészeti okokból sem ideiglenesen, sem tartósan nem lehet lezárni, illetve ott közlekedést akadályozó tárgyakat tárolni. A tárolásra kijelölt helyiségen kívül másutt semmilyen tárgy nem helyezhető el. A közlekedő folyosók tárolásra való felhasználása, a közlekedési és menekülési út leszűkítése TILOS! A közös tárolókban gyúlékony anyag nem tárolható! A felesleges holmikat, tárgyakat az évente egyszeri lomtalanításkor a lakóknak a tárolókból el kell távolítani, és a kijelölt gyűjtőhelyre kitenni. A levegőnél nagyobb sűrűségű gázzal működő palackos (pl. PB) készüléket társasházban tárolni, használni TILOS!
A közös képviselőnek a Házirend ilyen megsértése esetén fel kell szólítani a lakót, hogy távolítsa el a nem megfelelő helyen tárolt dolgait, ennek eredménytelensége esetén, a megadott határidő eltelte után a tulajdonos költségére elszállíttathatja azokat.
Az állattartók kötelesek gondoskodni állataikról és arról, hogy azok ne zavarják a többi lakó nyugalmát. Az állatokkal járó esetleges szennyeződést a lakónak azonnal el kell takarítania. A lakóingatlan közös tulajdonú és használatú részeiben semmiféle állat nem tartható. Emberre veszélyes hüllő és ízeltlábú, melegvérű ragadozó még a lakásokban sem tartható! Legtöbb konfliktust az ugató kutya okozza, akit egyedül hagynak otthon és egész nap ugathat, amíg a gazdái haza nem érnek. Sajnos ebben az esetben sincs több lehetősége a közös képviselőnek, mint egy felszólító levél küldése a tulajdonosnak. A leírtakon túlmenően az állattartással kapcsolatos hatósági, önkormányzati rendeleteket az állat gazdájának be kell tartania. A felsőbb szintű előírások megszegése esetén a közös képviselő jogosult – és köteles – az illetékes hatóságnál eljárni, illetve állatokra veszélyesnek tűnő helyzet esetén értesítheti az állatvédő szervezeteket.
A parkolóhelyeken, teremgarázsban játszani, randalírozni, illetéktelen személyeknek tartózkodni tilos. A parkolóhelyeken, teremgarázsban a tulajdonosok a beálló helyükön tárolhatják gépjárműiket, oly módon, hogy más gépjármű mozgását ne akadályozzák. Esetleges olaj-, sav- stb. szennyeződést, az azt előidéző saját költségére haladéktalanul köteles megszüntetni. Fokozott követelmény, hogy a parkolókban, a gépjárművek mellett, valamint a tároló rekeszekben semmiféle gyúlékony anyag (olaj, benzin stb.) még átmenetileg sem tárolható! Amennyiben egy tulajdonos vagy annak vendége egy másik tulajdonos beállóhelyét elfoglalja a közös képviselő kizárólag abban az esetben tud intézkedni, amennyiben a társasház SZMSZ rendelkezései erre engedélyt adnak. Ebben az esetben felszólíthat, sőt a sérelmet szenvedő tulajdonostárs anyagi kártérítésre is igényt tarthat, természetesen, ha ez rögzített az SZMSZ-ben.
A kertben mások nyugalmát nem zavaró módon lehet tevékenységet végezni. Egy társasházi játszótéren focizni, továbbá zajjal járó egyéb sporttevékenységet végezni általában nem szabad. Ezek megszegése esetén a közös képviselő felszólíthatja a lakókat a Házirend betartására.
A házirend betartása, az abban lévő kötelezettségek, feladatok betartásának ellenőrzése egyrészt a tulajdonostársak, másrészt a közös képviselő joga és feladata. Az abban foglaltak megszegése esetén az érintettel szemben a közös képviselő – általában írásbeli felszólítás formájában – intézkedni köteles.